Sikhowie – czyli najbardziej przyjaźni mieszkańcy Indii jakich spotkałem

Złota Świątynia jest sikhijska. A kim właściwie są owi sikhowie. Z tematu postu można się dowiedzieć, że najbardziej przyjaznymi mieszkańcami Indii, jakich spotkałem. Ale gdyby tak chcieć napisać skrótowo chociażby coś więcej… Sikhowie są bardzo uczciwi i często stawiani za wzór. Kierują się kilkoma zasadami, których przestrzeganie jest konieczne dla prawdziwego sikha. Przede wszystkim muszą nosić turbany oraz wypełniać 5 ka. Po kolei są to:

1. Kes – obowiązek noszenia długich włosów, których nigdy się nie obcina a symbolizują one siłę i witalność. Sikh może włosy pokazać tylko żonie (sąd zapewne turbany na głowach).

2. Kara –kara czyli stalowa bransoleta noszona na prawym nadgarstku. Odstrasza ona zło oraz przypomina o religii.

3. Kirpan – kirpanem nazywany jest noszony przez mężczyzn i kobiety sztylet lub miecz, symbolizuje siłę i godność.

4. kangka – kangka oznacza tyle co grzebień, który każdy sikh musi nosić.

5. kach – rodzaj krótkich spodenek.

A streszczając najogólniej religię sikhów. Można powiedzieć, że jest to chyba najbardziej tolerancyjna religia w całych Indiach i nie tylko. Sikhowie uważają, że wszyscy ludzie są sobie równi (i stosują to w praktyce o czym za chwilę) oraz że każdy człowiek ma takie samo prawo do zbawienia (to że nie urodził się sikhiem nie jest jego winą). Od słowa oznaczającego pięć ka nazwę wziął cały region – Punjab. Sikhowie zaś chętnie przyjmują w swojej świątyni wszystkich ludzi i traktują ich tak samo, jak współwyznawców. Dla turysty zaś sikhowie mają ogromną zaletę, którą bardzo trudno spotkać w świecie – bardzo chętnie pozwalają się fotografować (co więcej wręcz do tego zachęcają, sami ,,pchają się’’ przed obiektyw aparatu często z całymi rodzinami). Poza tym są to ludzie otwarci ponad miarę, bardzo rozmowni, można odnieść wrażenie że prawie cały czas się uśmiechają oraz bardzo lubią żartować. O pomoc w Indiach można poprosić jedynie sikha, bądź mundurowego, inni z pewnością postarają się Was naciągnąć, zaproponować shopping, bądź wprowadzą w błąd. A to kilka moich zdjęć z sikhami (z tymi, którzy najbardziej utkwili mi w pamięci, którzy prosili, aby zwykłą pocztą przesłać kopię zdjęcia, lub którzy byli najbardziej wyraziści).

Comments

comments